itaipu

Wodna elektrownia Itaipu

Posted on 10 lipca 2018 by

Wybierając się do Paragwaju, warto mieć na uwadze wodną elektrownię Itaipu. Nie jest to może najpiękniejsza budowla, jaką w życiu zobaczycie, jednak to jeden z siedmiu inżynieryjnych cudów świata. To największa zapora wodna w Ameryce Południowej, i druga jeśli chodzi o wielkość elektrownia wodna na świecie. Powstała we współpracy z sąsiadującą Brazylią, której są sprzedawane nadwyżki wyprodukowanej energii. Sama nazwa Itaipu oznacza w języku Indian Guarani – śpiew kamieni.

Elektrownia Itaipu jest położona w pobliżu wodospadów Iguazu i niedaleko miejscowości Ciudad del Este.

Sprawdź na mapie położenie elektrowni Itaipu:

Elektrownia wodna Itaipu powstała jako tama na rzece Parana i wykorzystuje do produkowania prądu siłę wody. Ten sposób pozyskiwania energii zapewnia Paragwajowi pokrycie 95% potrzeb na prąd. To zapewnia bezpieczeństwo energetyczne tego jednego z biedniejszych krajów Ameryki Południowej i dostarcza stały dochód ze sprzedaży nadwyżek wytworzonej energii.

Sama budowla rozciąga się na długość prawie ośmiu kilometrów, na wysokość aż 75 kondygnacji (225 metrów). To nie tylko cud inżynieryjnej myśli, ale i turystyczna atrakcja. Co roku przybywa tu 700 tysięcy osób chcących zobaczyć ją na żywo. Oglądanie tej zapory jest w pełni bezpieczne.

To przynosi dodatkowe zyski, jeśli chodzi o tę gałąź gospodarki, jakim jest turystyka.

itaipu elektrownia

Itaipu elektrownia wodna / Tama i zapora Itaipu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *