Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Z uwagi na mocne wzrosty stóp procentowych, a co za tym idzie wyższe koszty kredytów, wielu Polaków zainteresowało się kwestią nadpłaty kredytu. Czy wciąż jest to opłacalne? Czy w ogóle jest dobry pomysł? Na tym skupimy się w dzisiejszym materiale.
Zacznijmy jednak od tego, czym jest nadpłata kredytu, jak i czy zawsze można to zrobić i dopiero przejdziemy do tego czy jest to opłacalne.
Co to jest nadpłata kredytu?
Nadpłata kredytu – nie mylić ze wcześniejszą spłatą – jest to dobrowolne i przedterminowe uregulowanie części zobowiązania.
Przy dokonywaniu nadpłaty najczęściej masz do wyboru dwie opcje:
– skrócenie okresu kredytowania oraz
– zmniejszenie kwoty ustalonej raty
Kwestia nadpłaty kredytu jest zwykle mocno zależna od sytuacji finansowej kredytobiorcy. Można dokonać nadpłaty kredytu jednorazowo, w sytuacji gdy masz nadwyżkę gotówki lub regularnie, gdy jesteś w stanie w danych odstępach czasu płacić więcej niż wynosi rata.
Warto jednak pamiętać, że zależnie od instytucji finansowej w której wziąłeś kredyt może być narzucona minimalna kwota wcześniejszej spłaty lub różne warunki wcześniejszej spłaty i nadpłaty.
Po więcej informacji dotyczących rynku kredytowego i finansów osobistych możesz sięgnąć do portalu FXMAG – https://www.fxmag.pl/finanse-osobiste
Źródło: freepik.com
Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?
Korzyści z nadpłaty kredytu hipotecznego jest bardzo wiele, podstawowym i najważniejszym jednak jest zmniejszenie całkowitego kosztu kredytu. Jak wiesz, spłacając kredyt twoim kosztem są odsetki, które doliczane są do każdej raty.
Kolejnym ważnym i pozytywnym akcentem jest możliwość skrócenia okresu kredytowania. Oczywiście, tylko wówczas gdy przy nadpłacie wybierzesz tę opcję zamiast zmniejszenia raty.
Trzecim argumentem przemawiającym za tym, że warto nadpłacać kredyt jest poprawa zdolności kredytowej. W jaki sposób? Nadpłata bardzo często pozwala na uzyskanie lepszych i korzystniejszych warunków przy wnioskowania o inne zobowiązanie w tym samym bądź późniejszym czasie.
Jeśli oprocentowanie Twojego kredytu jest wysokie, nadpłata może okazać się jeszcze bardziej korzystna. W końcu nadpłacając kredyt możesz zaoszczędzić na odsetkach.
Co wybrać przy nadpłacie – skrócenie okresu kredytowania czy niższe raty?
W tej kwestii często pojawia się pytanie – co wybrać. Obie opcje brzmią korzystanie, to prawda. Wszystko jest jednak zależne od twojej sytuacji finansowej, jeśli obawiasz się o czy, że wraz z upływem czasu będzie ci trudniej wygospodarować środki na spłatę raty w takiej wysokości jaką masz teraz – zdecydowanie lepiej wybrać opcje obniżenia raty. W takiej sytuacji comiesięczna rata kredytu jeśli będzie niższa nie powinna aż tak bardzo zagrażać twojemu budżetowi.
Jeśli z kolei mas stabilne dochody i nie obawiasz się trudności ze spłata bieżących rat, możesz postawić na skrócenie okresu kredytowania. Im szybciej spłacisz zobowiązanie tym szybciej w końcu osiągniesz kompletną wolność finansową.